niedziela, 15 listopada 2015

-Nowe Cuda Świata-

     O północy z 7 na 8 lipca 2007 r., podczas uroczystości odbywającej się w stolicy Portugalii, Lizbonie, ogłoszono siedem nowych cudów świata. wybrano je w ogólnoświatowym plebiscycie spośród budowli oraz wybitnych dzieł architektonicznych stworzonych przez człowieka i istniejących do dziś. W kolejnych postach będziemy prezentować po kolei, każdy z nich.

       Siedem cudów świata antycznego wybrano w średniowieczu, głównie na podstawie przekazów greckich, dlatego w ich gronie znalazły się jedynie obiekty znane starożytnym Grekom. Celem organizatorów konkursu, szwajcarskiej New 7 Wonders Fundation (N7W), było przywrócenie popularności idei siedmiu cudów świata, z których przetrwał tylko jeden - piramidy w Gizie - i automatycznie został dołączony do nowej listy. 
         Nowe cuda świata wyłoniono, wśród wielu dyskusji, w głosowaniu internetowym i telefonicznym z udziałem około 100 mln osób. Rok wcześniej ogłoszono pretendentów - 77 pomników cywilizacji ludzkiej, spośród których specjalna komisja, składająca się z wybitnych architektów, wybrała 21 finałowych kandydatów. 
        Plebiscyt rozbudził wielkie emocje. Władze starały się zmobilizować obywateli do głosowania, np. w Peru, by zwiększyć szanse zaginionego miasta Inków - Machu Picchu, uruchomiono na placach w mieście, terminale komputerowe do głosowania. W Brazylii, prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, nawoływał do głosowania na monumentalną figurę Jezusa górującą nad Rio de Janeiro. W promowanie kamiennego miasta, Petry, włączyła się jordańska rodzina królewska oraz dyplomaci, którzy zachęcali do głosowania na nią we wszystkich krajach arabskich. W Meksyku amerykański koncern Coca-Cola, sponsor renowacji miasta Majów, na puszki ze słynnym napojem wprowadził rysunek piramidy z Chichen Itza. Do akcji promocyjnej mauzoleum Tadż Mahal w Indiach włączyły się gwiazdy Bollywoodu. 
      Finałową siódemkę ogłoszono 7 lipca 2007 r. w Lizbonie, na stadionie wypełnionym 50-tysięcznym tłumem. Wcześniej, w ramach widowiska "światło i dźwięk", zaprezentowano 21 obiektów ubiegających się o zaszczytne miano "cudu".
        W uroczystości wzięło udział wiele znanych osób, w tym amerykański astronauta Neil Armstrong, były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oraz premier Portugalii Jose Socrates. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz