piątek, 28 sierpnia 2015

SZWECJA

Skandynawia – rejon mało popularny w tursytyce, a szkoda, ponieważ jest chyba najbardziej urozmaicony regjon Europy, zarówno pod względem klimatycznym, krajobrazowym oraz kulturowym.
Opuszczamy na chwilę, cieplejszą Grecję i dla odmiany przenosimy się do Szwecji, kraju, który kojarzy się samochodami marki Volvo, renifery, które możemy spotkać podróżując drogami czy czerwonymi domkami z białymi okiennicami.
Odległość między Kiruną na północy, a Malmo w południowej Szwecji jest mniej więcej taka sama jak między Warszawą, a Sycylią. Różnice pomiędzy regionami są równie duże — od wysoko uprzemysłowionych terenów południowej i środkowej Szwecji, po niemal dziewiczą północ, zamieszkałą przez jedynych „Indian” Europy, hodowców reniferów — Lapończyków. Mimo tych ogromnych różnic zdołano w Szwecji wypracować stabilną i efektywną administrację państwową i lokalną.
CO WARTO ZOBACZYĆ

Nawet jeśli przebywając w Szwecji, ograniczymy zwiedzanie tylko do obiektów, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, atrakcji nam nie zabraknie. Zwiedzanie warto zacząć tradycyjnie od stolicy państwa - Sztokholmu. Szwedzka pisarka Selma Lagerlöf nazwała Sztokholm 'miastem pływającym na wodzie'. Miejscem, gdzie najlepiej można się przekonać o trafności tego stwierdzenia, jest platforma widokowa na szczycie 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknästornet. W dole roztacza się przepiękna panorama stolicy - błękit wody i czerwień zabytkowych budowli rysują się wyraziście na tle bieli i szklanych tafli nowoczesnych gmachów oraz połaci zielonych traw i drzew. Aby poczuć klimat średniowiecznego Sztokholmu, warto wybrać się na starówkę, czyli Galma Stan, gdzie rozpoczęła się przed wiekami historia miasta. Najlepszym punktem rozpoczęcia zwiedzania jest Stortorget, główny plac Starego Miasta, z którego wąskie uliczki rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Podążając śladami historii, trzeba odwiedzić także pałac królewski Kungliga Slottet i Riddarhuset, czyli dom szlachecki. Ten przybytek, zbudowany w połowie XVII wieku jako miejsce spotkań szlachetnie urodzonych obywateli to jedna z najpiękniejszych budowli Galma Stan. Na szlaku wycieczki powinna znaleźć się także rezydencja królewska w Drottningholm. Kompleks, zbudowany na przedmieściach Sztokholmu został zainspirowany rezydencją francuskich monarchów i jest jednym z najbardziej imponujących pałaców północnej Europy. Kolejnym fascynującym obiektem są pradawne osady Wikingów w Birka i Hovgärden. Warto zobaczyć także odlewnię żelaza w Engelsberg i rysunki naskalne w Tanum, na północy prowincji Bohuslän. W Szwecji znajduje się również najlepiej zachowane miasto warowne Europy Północnej, czyli Visby. Dawna osada Wikingów, położona na Gotlandii, stanowiła najważniejszy ośrodek Hanzy na Bałtyku. Zobaczymy tu około 200 oryginalnych magazynów z czasów hanzeatyckich i kilkusetletnie domy kupców zachowane w stosunkowo dobrym stanie.

JAK SPĘDZIĆ CZAS WOLNY
Szwecja nie jest, wbrew pozorom, ojczyzną wyłącznie zimowych sportów. Latem można uprawiać tu każdą niemal dyscyplinę. Świetnie rozwinięta infrastruktura pozwala grać w golfa nawet w świetle zorzy polarnej, a ogromna ilość jezior, połączonych rzekami i kanałami, zapewnia doskonałe warunki kajakarzom oraz amatorom spływów pontonowych. Miłośnicy pieszych wędrówek będą zachwyceni doskonale przygotowanymi, długimi szlakami, a ci, którzy preferują wczasy w siodle, również się nie zawiodą. Oczywiście, sporty zimowe są w Szwecji dostępne w pełnym asortymencie - do wyboru mamy narciarstwo, snowboarding, łowienie ryb w przerębli, a nawet wyścigi psich zaprzęgów. Szwecja ma też atrakcyjną ofertę kulturalną. Dobrze zachowane pamiątki przeszłości, jak pozostałości wikińskiej stolicy Birki, muzea i domy artystów (np. Carla Larssona - ojca szwedzkiej sztuki projektowania) czekają na zwiedzających przez cały rok. Dla miłośników ksiażek Astrid Lindgren obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Junibacken, muzeum jej twórczości. Elektryczna kolejka wewnętrzna przewozi zwiedzających przez świat opowieści tej wspaniałej pisarki, w którym zaaranżowano sceny z książek. Wielką atrakcją są tu ruchome figurki, światła i efekty dźwiękowe.
KUCHNIA

Szwecja, znana niegdyś jako kraj kuchni domowej, przeżywa obecnie okres kulinarnego renesansu dzięki nowemu pokoleniu szefów kuchni, którzy potrafią dodać wyszukanego smaczku klasycznym szwedzkim daniom i produktom, takim jak mięso renifera lub łosia, borówki, łosoś czy śledź. Aby zakosztować smaku współczesnej Szwecji, warto spróbować najpopularniejszych i dostępnych powszechnie dań, takich jak tradycyjne pulpety, pytt i panna (smażone ziemniaki, mięso, cebula i kiełbasa, serwowane z dodatkiem buraczków) albo zupa grochowa. Sławny marynowany śledź króluje na stołach w towarzystwie młodych ziemniaków w okresie przesilenia. Ryba ta występuje w szwedzkiej kuchni w ogromnej ilości wariantów - śledzie podawane są z cebulą, z musztardą, w sosie barbecue, z czosnkiem lub z ziołami. Jedną z ulubionych przekąsek Szwedów jest także atjessil (śledź ze śmietaną i szczypiorkiem). Łosoś, który nie budzi tu tak luksusowych skojarzeń jak w innych krajach Europy, cieszy się równie wielką popularnością. Gravad lax (łosoś marynowany) i rökt lax (wędzony) wchodzi w skład większości szwedzkich jadłospisów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz